Από το καμπ της Χίου φοιτητής στο Παρίσι: «Με ψάρεψαν, κυριολεκτικά, μέσα από μια κόλαση»

Συντάκτρια: Λινά Γιάνναρου | kathimerini.gr | 9 Δεκεμβρίου 2021|

«Αν κάποιος μου έλεγε πριν από δύο χρόνια ότι θα ήμουν εδώ που είμαι σήμερα, δεν θα τον πίστευα. Ούτε τώρα τον πιστεύω». Ο Ερικ από το Κονγκό βρίσκεται σήμερα στη Γαλλία όπου σπουδάζει Οικονομικά.

Πριν από δυόμιση χρόνια περίπου, στα 16 του, είχε μόλις πατήσει το πόδι του, βρεγμένος, εξουθενωμένος, πάνω απ’ όλα τρομαγμένος, στη Χίο. «Είχα φύγει από τη χώρα μου φοβούμενος για τη ζωή μου. Δεν είχα ποτέ φανταστεί ότι οι κίνδυνοι σε αυτό το ταξίδι θα ήταν χειρότεροι από αυτούς στην πατρίδα μου».

Περιγράφει το ταξίδι με βάρκα από την Τουρκία ως την Ελλάδα σαν έναν εφιάλτη από τον οποίο δεν μπορούσε να ξυπνήσει. «Οι διακινητές με είχαν στη θάλασσα, να κολυμπώ και να σπρώχνω τη βάρκα. Κολυμπούσα και έσπρωχνα. Μια βάρκα στην οποία άνθρωποι με τρόμο στα μάτια ούρλιαζαν, έκλαιγαν, προσεύχονταν σε κάθε πιθανή γλώσσα.

Ήμασταν σαν κυνηγημένα ζώα. Η τουρκική αστυνομία στη μία ακτή, η ελληνική αστυνομία στην άλλη, πουθενά να αποδράσεις, εκτός από τη θάλασσα και τα κύματα.» Κυρίως, χωρίς να ξέρεις τι σε περιμένει, αν θα επιβιώσεις, ποιος είναι ο φίλος και ποιος ο εχθρός σου.

Διαβάστε περισσότερα >>>