Καταγγελία για επίθεση σε εκπαιδευτικό για τα προσφυγόπουλα στη Σάμο

Καταγγελία για επίθεση σε εκπαιδευτικό για τα προσφυγόπουλα στη Σάμο

Συντάκτης: efsyn.gr | 30 Ιανουαρίου 2019

Επεισοδιακή εξελίχθηκε η γενική συνέλευση των συλλόγων γονέων και κηδεμόνων της Σάμου, τη Δευτέρα, για τη λειτουργία των ΔΥΕΠ (Δομές Υποδοχής και Εκπαίδευσης Προσφύγων) στα σχολεία του νησιού.

Η ένταση προκλήθηκε όταν εκπαιδευτικός θέλησε να πάρει το λόγο τασσόμενος υπέρ της ένταξης των προσφυγόπουλων μαθητών στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Αντίθετα μεγάλη μερίδα γονέων αντέτειναν πως δεν μπορούν να ενταχτούν τα παιδιά στο σύστημα εκπαίδευσης «με προχειρότητα και χωρίς κατάλληλες συνθήκες».

Όπως κατήγγειλε η ΑΔΕΔΥ ο εκπαιδευτικός δέχθηκε επίθεση, μαζί με άλλους συναδέλφους του, και σε ανακοίνωσή της την «καταγγέλλει απερίφραστα», δηλώνοντας συγχρόνως «την αμέριστη στήριξή της στους συναδέλφους και την αταλάντευτη δέσμευσή της στον αγώνα για τη μόρφωση όλων των παιδιών».

Διαβάστε περισσότερα>>>