Διασπορά μίσους σε ανήλικα παιδιά.Οι ψεύτικες ειδήσεις περί «25χρονων προσφυγόπουλων» έκλεισαν το σχολείο στο Ίππειος. «Να μην λειτουργήσει η τάξη εκπαίδευσης για παιδιά πρόσφυγες» ζητάνε γονείς και μαθητές

Συντάκτης: NEWSROOM | stonisi.gr | 05 February 2021

Μαθητές και κυρίως γονείς έκλεισαν σήμερα το Γυμνάσιο στο Ίππειος αντιδρώντας στη λειτουργία τάξης ΖΕΠ (Ζώνης Εκπαιδευτικής Προτεραιότητας) εκπαίδευσης δηλαδή οκτώ παιδιών προσφύγων στο σχολείο.

Οι διαμαρτυρόμενοι παρασυρμένοι από ψευδείς αναρτήσεις συγκεκριμένων πολιτικών κύκλων στο διαδίκτυο, υποστηρίζουν ότι στο σχολείο και μέσα στις τάξεις των υπολοίπων παιδιών θα φοιτήσουν 25χρονοι. Κάτι το οποίο δεν είναι αλήθεια αφού το σύνολο των παιδιών όπως διασταυρώθηκε αφορά εκπαίδευση παιδιών 13 έως 16 ετών (γεννηθέντων από το 2005 έως το 2008)!

Το σύνολο των παιδιών όπως και άλλα ανήλικα παιδιά πρόσφυγες που φοιτούν σε άλλα σχολεία της Μυτιλήνης έχουν επιμέλεια με Εισαγγελική εντολή, δεν πρόκειται δηλαδή για ενήλικες.

Διαβάστε περισσότερα>>>