Εκδήλωση με θέμα: "Η αξία της αλληλεγγύης και της συλλογικής δράσης. Η περίπτωση της Λέσβου"

Συντάκτης: ΕΡΤ Β. Αιγαίο | 6 Απριλίου 2019

Το Εργαστήριο Κοινωνικής και Πολιτισμικής Ψηφιακής Τεκμηρίωσης του Πανεπιστημίου Αιγαίου, η Συνύπαρξη και Επικοινωνία στο Αιγαίο και η ΗΛΙΑΚΤΙΔΑ ΑΜΚΕ διοργανώνουν εκδήλωση με θέμα: “Η αξία της Αλληλεγγύης και της Συλλογικής Δράσης : Το παράδειγμα της Λέσβου”.

Κεντρική ομιλήτρια της εκδήλωσης θα είναι η Κωνσταντίνα Κούνεβα, ευρωβουλεύτρια του ΣΥΡΙΖΑ.

Την εκδήλωση θα συντονίσει η Αναστασία Ζήση, καθηγήτρια στο τμήμα Κοινωνιολογίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου. Πέμπτη 11 Απριλίου 2019, ώρα 7μμ στην αίθουσα εκδηλώσεων της Γενικής Γραμματείας Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής.

Η Κωνσταντίνκα (Κωνσταντίνα) Κούνεβα γεννήθηκε το 1964 στη Σιλίστρα της Βουλγαρίας. Σπούδασε Ιστορία-Εθνογραφία στο Πανεπιστήμιο «Αγ. Κύριλλος και Μεθόδιος», στο Βελίκο Τέρνοβο της Βουλγαρίας. Εκτός από τη μητρική της γλώσσα, τη βουλγαρική, μιλάει ελληνικά και ρωσικά. Έχοντας βιώσει την κρίση μετάβασης της Βουλγαρίας στην “οικονομία της αγοράς”, όπως εκατομμύρια πολίτες των χωρών του αποκαλούμενου «υπαρκτού σοσιαλισμού», το 2001 μετανάστευσε στην Ελλάδα με το παιδί της.

Διαβάστε περισσότερα>>>