Σάμος: Συνεργασία ΥΜΑ-δήμου-Πανεπιστημίου για αποκατάσταση της ευρύτερης περιοχής παλαιού ΚΥΤ

Λέξεις-κλειδιά

naftemporiki.gr | 8 Νοεμβρίου 2021|

Ολοκληρώθηκε η σύναψη Μνημονίου Συνεργασίας μεταξύ του Πανεπιστημίου Αιγαίου, του δήμου Ανατολικής Σάμου και του υπουργείου Μετανάστευσης και Ασύλου (ΥΜΑ).

Τα συμβαλλόμενα μέρη θα ενεργήσουν από κοινού για την πλήρη αποκατάστασης της ευρύτερης περιοχής όπου λειτουργούσε το Κέντρο Υποδοχής και Ταυτοποίησης της Σάμου, στο Βαθύ, με την ταυτόχρονη διερεύνηση της πιθανής ρύπανσης του εδάφους και των υδάτων της περιοχής, τόσο από αυτή καθ’ αυτή τη λειτουργία του ΚΥΤ, όσο και από τις πυρκαγιές που συχνά ξεσπούσαν.

Ο δήμος Ανατολικής Σάμου, με τη σειρά του, αναλαμβάνει την υλοποίηση του έργου αποκατάστασης της περιοχής και την εξασφάλιση της σύμφωνης γνώμης των ιδιοκτητών των όμορων, στον χώρο του πρώην ΚΥΤ, εκτάσεων.

Διαβάστε περισσότερα >>>