Πρόσκληση στην προβολή του Βίντεο – handbook για τους επιβλέποντες/συμβούλους (mentors) Ερευνητών σε κίνδυνο και συζήτηση με την συντονίστρια του προγράμματος BRIDGE Ελένη Ανδριανοπούλου

Λέξεις-κλειδιά

Δευτέρα 07 Οκτωβρίου 19:00-19:30  στο μεγάλο αμφιθέατρο στο ισόγειο του κτιρίου ΤΩΘΒΕ, Λόφος Πανεπιστημίου, Μυτιλήνη.

Το πανεπιστήμιο του Bielefeld, Γερμανίας στα πλαίσια της συνεργασίας με το Πανεπιστήμιο Αιγαίου και το τμήμα Ωκεανογραφίας και Θαλασσίων Βιοεπιστημών μέσω του Ευρωπαϊκού προγράμματος BRIDGEII για τους Ερευνητές που βρίσκονται σε κίνδυνο σας προσκαλεί στην παρουσίαση του βίντεο με τίτλο "BRiDGE - VIDEO HANDBOOK FOR MENTORS OF RESEARCHERS IN DANGER”.

Περισσότερες πληροφορίες για το βίντεο στο link

Αυτό το εγχειρίδιο βίντεο είναι μια συλλογή από μια σειρά θεμάτων και φωνών που εξηγούν τη διαδρομή των ερευνητών που βρίσκονται σε κίνδυνο και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν, καθώς και την υποστήριξη που λαμβάνουν από την ακαδημαϊκή κοινότητα για να τις ξεπεράσουν ώστε να μπορέσουν να ξαναρχίσουν την καριέρα τους.

Σύντομο βιογραφικό της κας Ελένης Ανδριανόπουλου.

Η κα Ανδριανοπούλου είναι η Αναπληρώτρια Διευθύντρια του Διεθνούς Γραφείου του Bielefeld University (UNIBI), Προϊσταμένη του Κέντρου Υποδοχής / Κέντρο Εξυπηρέτησης EURAXESS, Κεντρικός Εκπρόσωπος των Ινστιτούτων Υγείας (SAR) και Βοηθός του Αντιπροέδρου της Επιτροπής Διεθνών Υποθέσεων του Πανεπιστημίου. Έχει εργαστεί στην Εκτελεστική Επιτροπή και στο Διοικητικό Συμβούλιο της Γερμανικής Υπηρεσίας Ακαδημαϊκών Συναλλαγών (DAAD 2006-2012) και δραστηριοποιείται επί του παρόντος ως επικεφαλής αξιολογήτρια της Στρατηγικής Ανθρωπίνου Δυναμικού για τους Ερευνητές της Ευρωπαϊκής Επιτροπής. Επιπλέον, είναι υπεύθυνη για την παρακολούθηση και των 14 έργων της στρατηγικής διεθνοποίησης και πολυμορφίας της UNIBI (2016-2019) και έχει από το 2015 ηγετικό ρόλο στην ανάπτυξη αυτών των στρατηγικών, την ανάπτυξη και την απόκτηση χρηματοδότησης από τρίτους σε έργα για τους πρόσφυγες και τους διεθνείς ερευνητές της UNIBI, όπως τα Horizon2020 (BRiDGE και BRIDGEII), το Ίδρυμα Humboldt, το Ίδρυμα Mercator, το DAAD (STIBET-Doktoranden). Είναι ενεργό μέλος του Δικτύου EURAXESS της Γερμανίας και έχει δώσει πολλές παρουσιάσεις σε εργαστήρια και για ερευνητές πρόσφυγες.