Έκκληση για νεαρό πρόσφυγα που κινδυνεύει με απέλαση

Έκκληση για νεαρό πρόσφυγα που κινδυνεύει με απέλαση

Συντάκτης: efsyn.gr | 19 Αυγούστου 2018

Έκκληση στην αστυνομική διεύθυνση Δωδεκανήσου προκειμένου να μεριμνήσει ώστε να μην απελαθεί, τουλάχιστον μέχρις ότου ασκήσει όλα τα διαθέσιμα ένδικα μέσα, ένας νεαρός Ιρακινός πρόσφυγας, που ζει στη Ρόδο απ' το περασμένο καλοκαίρι, απευθύνουν μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας του Πανεπιστημίου Αιγαίου.

Σε επιστολή τους προς τον αστυνομικό διευθυντή, σημειώνουν ότι ο M.A.K., ο οποίος βρίσκεται στα κρατητήρια του νησιού μετά την απόρριψη της αίτησής του για χορήγηση πολιτικού ασύλου, κινδυνεύει να απελαθεί άμεσα την ώρα που ο ίδιος εκφράζει φόβο για τη ζωή και την ασφάλειά του λόγω ενόπλων συγκρούσεων στην πατρίδα του.

Τονίζουν ακόμη ότι πρόκειται για ένα νεαρό ο οποίος έχει αποδείξει πως θέλει να ενταχθεί στην ελληνική κοινωνία και αγορά εργασίας, αφού παρακολουθεί τακτικά τα μαθήματα ελληνικής γλώσσας και έχει ήδη λάβει αριθμό μητρώου ασφάλισης και εφορίας. Διαβάστε περισσότερα>>>