26 Σεπ 2018

Παρέμβαση στο ζήτημα της προσφυγικής και μεταναστευτικής κρίσης  και στο ρόλο των δημοσιογράφων, πραγματοποιεί η Ένωση Συντακτών Ημερησίων Εφημερίδων Πελοποννήσου, Ηπείρου και Νήσων, το Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου στις 6.30 το απόγευμα στη Μυτιλήνη.

25 Σεπ 2018

International Conference SOLIDERE, Panteion University of Social and Political Sciences, Athens, 5-6 October 2018

13 Σεπ 2018

The Association of Social Anthropologists of the UK and Commonwealth’s 2018 conference will be jointly hosted by the School of Anthropology and Museum Ethnography (SAME) of the University of Oxford, including the Pitt Rivers Museum, and the Department of Social Sciences, Oxford Brookes University. It will take place in Oxford, based in and around the Examination Schools, the High Street, Oxford, on 18–21 September 2018.

Of special Interest: Panel Pol08, "The humanitarian imagination: socialities and materialities of voluntarism'.  Convenors: Tess Altman (University College London); Katerina Rozakou (University of Amsterdam), Discussants: Mary Mostafanezhad (University of Hawaii at Manoa), Roger Norum.

9 Ιουλ 2018

Το Floating Laboratory of Action & Theory At Sea (FLOATS–Το Πλωτό Εργαστήρι Δράσης και Θεωρίας στη Θάλασσα) σε συνεργασία με το Διεθνές Μεταπτυχιακό Θερινό Σχολείο ‘Cultures, Migrations, Borders’ («Πολιτισμοί, Μεταναστεύσεις, Σύνορα») και το Τμήμα Κοινωνικής Ανθρωπολογίας και Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου (Λέσβος) διοργανώνουν μια θερινή συνάντηση στη Λέσβο, στην Ελλάδα [13-15 Ιουλίου] που θα διερευνήσει τις πρακτικές και τις θεωρίες της ουτοπίας στη θάλασσα.​

*Όλες οι εκδηλώσεις/συζητήσεις είναι στα αγγλικά. Η συμμετοχή είναι δωρεάν και ανοιχτή σε όλους.

Για περισσότερες πληροφορίες: https://floatsea.org/1st-summer-meeting-gr .

21 Ιουν 2018

Πρόσκληση σε παρουσίαση του βιβλίου της Κατερίνας Ροζάκου "Από 'Αγάπη' και 'Αλληλεγγύη': Εθελοντική εργασία με προσφυγες στην Αθήνα του πρώιμου 21ου αιώνα" και στη συζήτηση που θα ακολουθήσει. Την Κυριακή, 8 Ιουλίου, στις 8μ.μ. στο Ξενοδοχείο Βότσαλα, στους Πύργους Θερμής.

Ιnvitation you to the book launch of Katerina Rozakou entitled "Out of 'love' and 'solidarity': Voluntary work with refugees in early 21st century Athens". Sunday 8 July, at 8p.m. at Hotel Votsala, Pyrgoi Thermis.

20 Ιουν 2018

Low-tech Lab - Nomade des Mers Greece, in cooperation with One Happy Family - Community Center, Lesvos is hosting a workshop on how to make low-tech Solar cookers from up-cycled material, which can be used to cook or bake food without any wood or fuel.