Επιστροφή στην τάξη για τα παιδιά πρόσφυγες στην Κω

Επιστροφή στην τάξη για τα παιδιά πρόσφυγες στην Κω

To ΚΕDU είναι ένα σχολείο μη-τυπικής εκπαίδευσης που συντονίζει στην Κω η ΑΡΣΙΣ, εταίρος της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες. Από τον Απρίλιο του 2018, όταν άνοιξε τις πόρτες του με τη χρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, έχει ως στόχο να διασφαλίσει την επιστροφή στις τάξεις για τα παιδιά που ζουν στο Κέντρο Υποδοχής και Ταυτοποίησης (ΚΥΤ) στο Πυλί της Κω. Το σχολείο, που στεγάζεται σε ένα παλιό ανακαινισμένο κτίριο κοντά στο ΚΥΤ, προσφέρει καθημερινά μαθήματα σε τρεις τάξεις για δεκάδες παιδιά ηλικίας 7 έως 18 ετών. Το ένα τρίτο από αυτά είναι κορίτσια. Περίπου 400 παιδιά έχουν περάσει από τις τάξεις του KEDU από τότε που ξεκίνησε η λειτουργία του. Τo KEDU αναπληρώνει ένα σημαντικό κενό για τα παιδιά που φτάνουν στην Κω, είτε με τις οικογένειές τους είτε μόνα, με σκοπό να τα προετοιμάσει μέχρι να ενταχθούν – ιδανικά - στο δημόσιο σύστημα εκπαίδευσης.

Κοινωνία της Λέσβου