Η υπόθεση θα συνεχιστεί στις αίθουσες του δικαστηρίου

Η υπόθεση θα συνεχιστεί στις αίθουσες του δικαστηρίου

Συντάκτης: Χάρης Ζαβουδάκης | ΕΡΤ Β. Αιγαίο | 22 Οκτωβρίου 2019

Εκδικάστηκε  στο δικαστήριο της Σάμου η μήνυση και αγωγή που κατέθεσε ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων  του Δημοτικού Σχολείου Βαθέος εναντίον της εκπαιδευτικού Σοφίας Κατζάνη με την οποία διεκδικούσε 50.000 ευρώ αποζημίωση. Σύμφωνα με τον Σύλλογο Γονέων το «αδίκημα» που διέπραξε η  εκπαιδευτικός ήταν το ότι μίλησε στους μαθητές για το δικαίωμα των προσφυγόπουλων στην εκπαίδευση.

Εντός 15 ημερών θα υπάρξει απόφαση από τους δικαστές για το ποσό της αποζημίωσης ενώ αν η υπόθεση πάει στα ποινικά δικαστήρια θα οριστεί  σε διάστημα περίπου ενός έτους η δικάσιμος . Κατά τη διάρκεια της καταθέσεις των εγγράφων και των προτάσεων  της υπόθεσης έξω από το δικαστήριο βρίσκονταν συγκεντρωμένοι αλληλέγγυοι φορείς και πολίτες.

Διαβάστε περισσότερα>>>