stonisi.gr | 20 Μαρτίου 2023

Ημερίδα για την εκπαίδευση των προσφύγων

Το αυτοτελές τμήμα συντονισμού και παρακολούθησης της εκπαίδευσης προσφύγων του Υπουργείου Παιδείας και η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης βορείου Αιγαίου διοργανώνουν την Πέμπτη 23 Μαρτίου ημερίδα με θέμα: «Εκπαίδευση Προσφύγων: Επένδυση τον άνθρωπο, επένδυση στο μέλλον».

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα εκδηλώσεων της  γενικής γραμματείας Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής, Μικράς Ασίας 2, στη Μυτιλήνη, από τις 10.00 το πρωί ως τις 2.30 το απόγευμα.

Στην ημερίδα αναμένεται να παρευρεθούν φορείς του νησιού, στελέχη της εκπαίδευσης και εκπρόσωποι οργανώσεων και διεθνών οργανισμών που θα αναφερθούν σε θέματα που αφορούν στην εκπαίδευση των προσφύγων – μαθητών.

Μια ημέρα νωρίτερα, την Τετάρτη 22 του μήνα, στελέχη του υπουργείου Παιδείας θα επισκεφθούν δομές φιλοξενίας προσφύγων, ασυνόδευτων ανηλίκων και σχολικές μονάδες στις οποίες φοιτούν μαθητές πρόσφυγες στη Λέσβο.

Διαβάστε περισσότερα >>>