HODA

HODA

Το ντοκιμαντέρ αναφέρεται στη ζωή μιας μητέρας πρόσφυγα από τη Συρία. Βρίσκεται στο camp στη Μόρια μαζί με τα τρία της παιδιά. Το ένα από αυτά αντιμετωπίζει σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα, κάτι που δυσκολεύει την ήδη δύσκολη ζωή τους εδώ. Ο σύζυγός της  βρίσκεται ήδη στη Γερμανία, όπου θέλει να καταλήξει και η ίδια με τα παιδιά της.

Δημιουργική ομάδα:

Shaymaa Alboradni , Hoda Daouk, Mouhmmad Amner, Adam Amneeh, Abdulrahman Amneh, Μιχάλης Αιβαλιώτης, Narsi Nasser

Σύμβουλος Σκηνοθεσίας/Σεναρίου: Άγγελος Κοβότσος, Μάρκο Γκαστίν

Σύμβουλος εικονοληψίας/μοντάζ: Ανδρόνικος Καρακατσάνης

Συνέντευξη Σκηνοθέτη

Ένας πρόσφυγας είναι ένα πρόβλημα. Μια γυναίκα πρόσφυγας ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα. Αλλά μόνη γυναίκα πρόσφυγας με τρία αγόρια το ένα με ειδικές ανάγκες που βρίσκετε σε διαφορετική χώρα από τον άντρα της και προσπαθεί να επανενωθεί η οικογένεια είναι ένα δράμα σε εξέλιξη. Μόνο φιλικά και οικεία μπορείς να νιώσεις με αυτούς τους ανθρώπους που σε καλούν να μοιραστείς μαζί ένα τσάι ή το μεσημεριανό τους. Στην θέση τους σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να μπεις με ένα ντοκιμαντέρ ή μια φιλική συζήτηση. Αυτό όμως που νιώθεις με την Hoda είναι αλληλεγγύη και συμπόνια. Κάθε ιστορία είναι διαφορετική κάθε ανάγκη διαφοροποιημένη αυτό που δεν αλλάζει βλέποντας την ιστορία της Hoda είναι ότι πρέπει να δραστηριοποιηθούμε γιατί κανείς δεν αξίζει να κινδυνεύει κανείς δεν αξίζει να υποφέρει ιδίως τα παιδιά. Γι αυτό δεν είναι υπεύθυνος το κράτος, το υπουργείο, οι τοπικές αρχές, οι οργανώσεις, οι άλλοι. Εμείς καθένας ξεχωριστά πρέπει να δραστηριοποιηθεί γιατί εκεί έξω υπάρχουν ανάγκες και εμείς μπορούμε να τις απαλύνουμε.

Το Ντοκυμαντέρ 'HODA' πραγματοποιήθηκε ως μέρος του διεθνούς πολιτιστικού προγράμματος  "Home New Home"

"Νέοι από πέντε χώρες πρώτης υποδοχής προσφύγων και πρόσφυγες από τη Συρία, το Αφγανιστάν και το Ιράκ αφηγούνται, με τη γλώσσα του ντοκιμαντέρ, τη δική τους εμπειρία για την προσφυγική κρίση. Οι περισσότεροι έπιασαν κάμερα για πρώτη φορά. Όλοι εκπαιδεύτηκαν στην κινηματογραφική αφήγηση σε εντατικά σεμινάρια σε Ελλάδα, Τουρκία, Ιορδανία, Λίβανο και Παλαιστίνη από καταξιωμένους σκηνοθέτες και ακαδημαϊκούς σε σχολεία, Πανεπιστήμια και μέσα στους προσφυγικούς καταυλισμούς. Δείτε εδώ τις συναρπαστικές ιστορίες που δημιούργησαν στο project Home New Home."

Κοινωνία της Λέσβου