Ενημερώθηκαν οι γονείς για τις τάξεις των ΔΥΕΠ

Ενημερώθηκαν οι γονείς για τις τάξεις των ΔΥΕΠ

Συντάκτης: ΕΡΤ Β. Αιγαίο | 6 Φεβρουαρίου 2019

Δώδεκα προσφυγόπουλα θα ξεκινήσουν τελικά τα μαθήματα στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Σάμου την Τετάρτη το μεσημέρι.

Οι αντιδράσεις των γονέων συνεχίζονται ενώ το μεσημέρι της Τρίτης, εκπρόσωποι των Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων του 3ου Δημοτικού σχολείου πόλεως Σάμου και του Δημοτικού Σχολείου Βαθέος βρέθηκαν στα γραφεία της Διεύθυνσης Α’ βαθμιας Εκπαίδευσης Σάμου και ζήτησαν να ενημερωθούν για τις τάξεις των ΔΥΕΠ που θα λειτουργήσουν στα δύο σχολεία. Οι εκπρόσωποι των Συλλόγων είχαν τις ενστάσεις τους σχετικά με τον εμβολιασμό των προσφυγόπουλων, αλλά και τις συνθήκες διαβίωσης αυτών των παιδιών στο ΚΥΤ Σάμου.

Στη συνάντηση με τους Συλλόγους εκτός από την Δντρια Α΄Βαθμιας Εκπαίδευσης τον Δντή Β΄Βαθμιας Εκπαίδευσης, βρέθηκαν και εκπαιδευτικοί υπεύθυνοι του προγράμματος, αλλά και η κα Βασιλική Κατριβάνου, πρώην βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ και τώρα μέλος της Ομάδας Διαχείρισης, Συντονισμού και Παρακολούθησης της εκπαίδευσης των προσφύγων του Υπουργείου Παιδείας. Διαβάστε περισσότερα>>>