Human Rights Watch: Παιδιά που αιτούνται άσυλο στην Ελλάδα δεν έχουν πρόσβαση στο σχολείο

Λέξεις-κλειδιά

Συντάκτες: Πάνος Κιτσικόπουλος & Γιάννης Καράγιωργας | euronews. | 19 Ιουλίου 2018

Λιγότερα από το ένα έκτο των παιδιών σχολικής ηλικίας που έχουν αιτηθεί άσυλο στην Ελλάδα πηγαίνουν σε ελληνικό σχολείο, σύμφωνα με έκθεση του Παρατηρητηρίου Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων.

Η οργάνωση επισημαίνει πως στις κρατικές δομές φιλοξενίας που βρίσκονται στα νησιά μόλις 100 παιδιά προσχολικής ηλικίας έχουν πρόσβαση στην εκπαίδευση.

«Στη Συρία μου άρεσαν όλα τα μαθήματα και είχα και καλούς δασκάλους», δηλώνει ο 14χρονος Σαμίρου φοιτεί στο «Σχολείο της Ειρήνης», το οποίο τρέχει στη Μυτιλήνη η ΜΚΟ «Μωσαϊκό».

Ο Κώστας, δάσκαλος στο συγκεκριμένο σχολείο, θέτει με μια φράση το πρόβλημα στη σωστή του βάση: «Είναι σα να παγώνουμε τη ζωή αυτών των παιδιών που βρίσκονται εδώ και ένα χρόνο στο νησί».

Διαβάστε περισσότερα: euronews. >>>