Συντάκτης: samostoday.gr | 4 Μαρτίου 2019

Δημοτικό Σχολείο Βαθέος: Υποδοχή 14 προσφυγόπουλων… αποχή μαθητών

Για την Τρίτη 05 Μαρτίου 2019, έχει προγραμματιστεί η υποδοχή 14 προσφυγόπουλων στην τάξη ΔΥΕΠ του Δημοτικού σχολείου Βαθέος. Τα 14 προσφυγόπουλα είναι από το Αφγανιστάν και την Παλαιστίνη και συγκεκριμένα πρόκειται για 10 κορίτσια και 4 αγόρια.

Να υπενθυμίσουμε ότι πριν λίγο καιρό στο 3ο Δημοτικό σχολείο Σάμου ξεκίνησε τη λειτουργία του η τάξη ΔΥΕΠ με 12 μαθητές/τριες.

Το Δημοτικό Σχολείο Βαθέος που είναι το τελευταίο σχολείο στη Σάμο (μέχρι στιγμής) που θα λειτουργήσει τάξη ΔΥΕΠ. Πλην όμως ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Νηπιαγωγείου και Δημοτικού Σχολείου Βαθέος Σάμου έχει ανακοινώσει ότι:

«Ενόψει της έναρξης λειτουργίας ΔΥΕΠ στο σχολείο μας η Γενική Συνέλευση του Συλλόγου μας αποφάσισε την αποχή των μαθητών από τα μαθήματά τους από αύριο (Τρίτη 05/03) έως και την Παρασκευή (08/03) ως διαμαρτυρία.

Διαβάστε περισσότερα>>>