Δημιουργεί εντάσεις η λειτουργία των ΔΥΕΠ

Δημιουργεί εντάσεις η λειτουργία των ΔΥΕΠ

Συντάκτης: ΕΡΤ Β. Αιγαίο | 29 Ιανουαρίου 2019

Στιγμές μεγάλης έντασης προκλήθηκαν κατά τη διάρκεια της γενικής συνέλευσης των συλλόγων γονέων και κηδεμόνων της Σάμου, με θέμα τη λειτουργία των   ΔΥΕΠ (Δομές Υποδοχής και Εκπαίδευσης Προσφύγων) στα σχολεία του νησιού. Στο αμφιθέατρο συγκεντρώθηκαν πολλοί εκπρόσωποι συλλόγων γονέων και κηδεμόνων αλλά και δάσκαλοι και καθηγητές. Τη συζήτηση συντόνιζε τριμελής επιτροπή αποτελούμενη από τους κ. Μανώλη Φλωρούς, Γιώργο Κολλάρο και Νίκο Τρικαλινό, ενώ η κα Θωμασούλη πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Δημοτικού σχολείου Βαθέος παρείχε και διευκρινίσεις λόγω και της ιδιότητάς της ως δικηγόρου σχετικά με το ΦΕΚ λειτουργίας των σχετικών δομών.

«Είμαστε σύμφωνοι να στηρίξουμε όλα τα προσφυγοπούλα στην ομαλή ενσωμάτωση τους στην ελληνική κοινωνία χωρίς εκπτώσεις στην εκπαίδευση των ήδη φοιτούντων μαθητών μας και για αυτό ήρθε η ώρα να ορθώσουμε ανάστημα για προστατεύσουμε τα δικαιώματα των όλων παιδιών που με προχειρότητα και χωρίς κατάλληλες συνθήκες επιδιώκουν οι αρμόδιοι να συνυπάρξουν χωρίς υποδομές!» δήλωσαν οι περισσότεροι εκπρόσωποι των συλλόγων. Διαβάστε περισσότερα>>>