Δηλώνουν αντίθετοι με την απόφαση του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων

Δηλώνουν αντίθετοι με την απόφαση του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων

Συντάκτης: ΕΡΤ Β. Αιγαίο | 6 Μαρτίου 2019

Κατά της  απόφασης των γονέων του Δημοτικού Σχολείου Βαθέος  τάσσεται η Αγωνιστική Συσπείρωση Εκπαιδευτικών που πρωτοστάτησε για άλλη μια φορά  στην υποδοχή των προσφυγόπουλων στο ΔΥΕΠ Βαθέος και τους καλεί να απομονώσουν φωνές και δυνάμεις που επιχειρούν να σπείρουν το μίσος και το ρατσισμό και στους γονείς, αλλά ακόμα χειρότερα, στις ψυχές των παιδιών μας.

«Θεωρούμε πως η απόφαση του συλλόγου γονέων του Άνω Βαθέος, παρά την επίκληση υπαρκτών ζητημάτων, όπως το κτιριακό, καθώς και η αποχή για τις συνθήκες διαβίωσης στο hotspot, τελικά δεν μπορεί να κρύψει την εναντίωσή του στο δικαίωμα των προσφυγόπουλων στη μόρφωση. Καλούμε τους γονείς του σχολείου του Άνω Βαθέος, αλλά και όλων των σχολείων, να απομονώσουν φωνές και δυνάμεις που επιχειρούν να σπείρουν το μίσος και το ρατσισμό και στους γονείς, αλλά ακόμα χειρότερα, στις ψυχές των παιδιών μας. Κάθε γονιός θα πρέπει ψύχραιμα να σκεφτεί την κατάσταση και να μην αφήνεται να παρασυρθεί από φωνές που με το μανδύα του ανθρωπισμού προωθούν απόψεις που οδηγούν σε σχολεία γκέτο, που δίνουν άλλοθι στην κυβέρνηση να επιτίθεται στις κινητοποιήσεις του Σαμιώτικου λαού.

Διαβάστε περισσότερα>>>